Ako mislite da imate ono „nešto“ da budete poduzetnik, ali radije ne biste započeli sa idejom od početka – ili jednostavno nemate novu ideju vrijednu toga – možda ste odličan kandidat za kupovinu postojećeg biznisa. Iako kupovina postojećeg biznisa obično uključuje više početnih troškova, ona također predstavlja i manji rizik. Finansijski, gledate stvarne zapise o dobiti i gubicima, a ne grube procjene, i tu možete vidjeti jasnu historiju rada. Također, na taj način možete pridobiti vrijedne patente, autorska prava ili imati priliku da uz svoje iskustvo odvedete biznis u još bolje rezultate.
Zašto osnivači prodaju kompanije?
Uobičajena zabluda ako osnivač prodaje svoj posao jeste da u tome mora biti nešto što nije uredu. Pretpostavlja se da je biznis pri kraju, finansije su u lošem stanju ili osnivači sigurno znaju nešto što ne govore.
Više o razlozima prodaje pročitajte u našem članku “Razlozi zašto prodati biznis“.
Kako kupiti postojeći biznis?
Kupovina biznisa je velika odluka koja će uticati na Vaš život i sredstva za život za dugi niz godina. Dakle, prije nego što uopšte počnete sa istraživanjem opcija, počnite znajući tačno koji posao tražite.
Nekoliko faktora koje treba uzeti u obzir:
Lokacija: Da li ste otvoreni za selidbu ili želite nešto u blizini mjesta boravka? Kako god da odlučite, imajte na umu da će lokacija uticati na troškove rada, poreze i druge finansije koje mogu promijeniti rezultat poslovanja.
Veličina: Da li želite da imate manji porodični biznis ili veliki? Kupovina većeg biznisa mogla bi značiti i veći profit, ali vjerovatno će podrazumijevati i veću otkupnu cijenu i veći stres u tranziciji.
Industrija: Koja su to područja u kojima već imate iskustva? Šta je to što izaziva Vašu strast ili koji su Vaši hobiji?
Životni stil: Da li Vas zanima posao koji uključuje više putovanja? Da li otvoreni za duže radno vrijeme ili biste se radije držali tradicionalnih od 08 do 16h?
Nakon što odlučite šta je to što tražite, morat ćete započeti istraživati koje se to firme prodaju. Google Vam i neće baš mnogo pomoći u pretrazi, ali uvijek možete posjetiti Biznis Market.
Provjerite da li Vaši prijatelji koji su pokrenuli uspješnu aplikaciju žele preći na drugi projekat? Radite li za manju firmu koju volite i čiji će vlasnici možda biti spremni istu i prodati? Možda su vlasnici Vašeg omiljenog lokalnog kafića spremni na prodaju i selidbu u toplije krajeve?
Ako poznajete neki biznis koji bi ste željeti imati, ne može biti problema ako pokušate.
Nakon što pronađete biznis kojeg želite kupiti, pravi poduzetnik će dati sve od sebe da sve što prije bude završeno. Prije nego se previše uzbudite, usporite i uradite svoj domaći zadatak. Biznis koji na prvi pogled izgleda sjajno u pozadini bi mogao skrivati ozbiljne probleme.
Prije nego što nastavite, sastavite tim za akviziciju. Kontaktirajte osobe koje imaju iskustvo i poznaju proces kupovine biznisa.
Obavite procjenu poslovanja kako bi ste utvrdili pravu vrijednost biznisa i uzmite u obzir poznanstva i konekcije aktuelnog vlasnika. Na primjer, prodajom firme klijenti bivšeg vlasnika mogu odustati od korištenja usluga, što bi ozbiljno uticalo na vrijednost.
Pronađite isksunog računovođu koji će provjeriti finansijske podatke kako bi se uvjerili da je sve u uredu i pitajte sve što Vas interesuje ili izgleda sumnjivo. Kada kupite biznis, preuzimate odgovornost za sve što se dešavalo prije nego ste bili uključeni u isti, ništa ne prepuštajte slučaju.
Iako postoje mnoge prednosti kupovine postojećeg biznisa, to svakako može biti skupa opcija. Ukoliko nemate obezbijeđen novac ili podršku, sigurno je da će Vam trebati sredstva za kupovinu.
Nakon što ste utvrdili cijenu za i znate koliko vam je potrebno za početak rada, imate nekoliko opcija za izvore finansiranja:
Finansiranje prodavača: U ovoj opciji prodavač omogućava da izvršite plaćanje kroz duži vremenski period, obično po otkupnoj cijeni uz kamate. Ukoliko je osoba koja prodaje biznis otvorena za ovu opciju, to može biti najbolji izbor za sve.
Donatori ili investitori: Kroz ovaj model možete biti partner sa nekim drugim kako biste kupili biznis – oni mogu biti ulagači, a Vi operater. Ukoliko posao uspije, to će Vas značajno koštati u dobiti ali ako ne uspije nećete morati brinuti o dugovima za biznis koji ne zarađuje.
Poslovne pozajmice: Možete uzeti kredit putem banke kako bi ste kupili biznis. U večini slučajeva oni koji daju novac za kupovinu biznisa lakše se odluče na to ukoliko je poznata historija finansija. Svakako, Vaše lične finansije igrat će veliku ulogu u sposobnosti za kvalifikaciju.
Svaki izvor finansiranja ima svoje prednosti i nedostatke, iz tog razloga istražite i razgovarajte sa finansijskim savjetnikom kako bi ste bili sigurni da je izvor finansiranja za kojeg se odlučite najbolji za Vas.
Odabrali ste biznis, pregovarali o uslovima i osigurali sredstva za kupovinu. Preostalo je samo da napravi ugovor i stavi potpis na kraju. Još jednom, pobrinite se da sarađujete sa uglednim advokatom za akvizicije i da u potpunosti razumijete uslove ugovora prije nego potpišete.
Ne ostavljajte po strani nikakve nejasnoće koje bi mogle stvoriti probleme tokom ili nakon kupovine.
Kupovina postojećeg biznisa vrijedan je poduzetnički podvig koji će uticati na Vaš život, zajednicu i život Vaših budućih uposlenika. Uz prave konekcije i mnogo napornog rada na tranziciji, možda ćete biti savršena osoba koja će dobar poslovni model pretvoriti u sjajnu budućnost za sve uključene.